Czy warto się szkolić?

difisher / Pixabay

Czy warto się szkolić? To pytanie z pewnością zadaje sobie bardzo wiele osób, bez względu na to w jakiej branży pracujemy zawsze są możliwości zyskania większej wiedzy i doświadczenia. Pytanie jednak czy warto? Czy warto uczęszczać na kursy, zdobywać nową wiedzę? Po prostu czy warto jest się dokształcać w dzisiejszych czasach? Podpowiadamy czy warto, a jeśli tak. To dlaczego?

Lepsze zarobki 

To jeden z największych plusów szkolenia się. Nie patrząc na branżę w jakiej działamy niemal zawsze jest ktoś kto zarabia więcej niż my. Jednak większych zarobków nie można dostać od tak bez powodu. Co za tym idzie, wszelkie dodatkowe szkolenia i kursy mogą sprawić, że będziemy mieć dodatkowy argument do podwyżki. Kto wie, może nasz pracodawca w końcu spojrzy korzystniejszym okiem na naszą pracę i właśnie taką podwyżkę nam da. A co jeśli nie?

Zmiana pracy 

Jeśli jednak podwyżki na horyzoncie nie widać nasze większe kompetencje zdobyte szkoleniami można wykorzystać w znalezieniu innej pracy. Może inna firma, a może inne miasto? Bez względu na czym nam zależy, dodatkowa wiedza ułatwi nam wspinanie się po drabinie sukcesu w naszej branży. Jeśli więc ktoś czuje się źle w obecnym miejscu pracy, a znalezienie innej nie jest zbyt proste to właśnie dodatkowe szkolenia mogą okazać się bardzo pomocne.

Większa pewność siebie i swoich umiejętności

Wiedza na niemal każdy temat sprawia, że zwiększa się nasza pewność siebie. Kiedy stajemy się specjalistą w jakiejś dziedzinie od razu wiemy co robić, czego chcemy. Mało kto w takiej sytuacji potrafi wpłynąć na nasze samopoczucie. W prosty sposób przekłada się to na naszą efektywność w pracy. Wysoka pewność siebie przekłada się na łatwe nawiązywanie kontaktów, pozyskiwanie nowych klientów czy dopinanie projektów. To bardzo duży plus.

Przebranżowienie 

Dodatkowe szkolenia mogą odkryć przed nami nowe, nieznane dotąd profesje, które być może zainteresują nas znacznie bardziej niż obecne stanowisko. Dlaczego więc z nich nie skorzystać? Szkolenia pomagają poszerzać wiedzę nie tylko z jednego danego zagadnienia. To bardzo istotny element szkoleń wszelkiego rodzaju. Należy mieć otwarty umysł i oczy dookoła głowy. Wtedy jesteśmy w stanie wynieść z nich znacznie więcej niż inni.

Minusy szkoleń?

Przede wszystkim gdy myślimy o minusach szkoleń ważnym aspektem jest czas. Musimy go trochę poświęcić na doskonalenie naszych umiejętności czy też poszerzanie naszej wiedzy. Takie szkolenia często trwają kilka tygodni. Oczywiście nie codziennie. Wszystko zależy od tego na jakie szkolenie się wybieramy. Jednak minimum to kilka godzin rozłożone w czasie. Bardzo rzadko zdarzają się szkolenia, które są jednorazowe. A jeśli już to zazwyczaj są one bardzo mało wartościowe w końcu co można zrozumieć przez godzinę czy dwie jednym ciągiem prawda? Zapewne niewiele.

Innym minusem są koszty. Wszelkiego rodzaju szkolenia i kursy to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy i jeśli nasz pracodawca nie oferuje nam takich szkoleń na koszt firmowy może to być wydatek na który nie każdy jest gotowy. Zatem należy mieć to na uwadzę. Chociaż często można natrafić na jakieś darmowe kursy czy szkolenia lub na naprawdę ciekawe i opłacalne promocje. Jeśli komuś zależy będzie w stanie znaleźć coś na swoją kieszeń.

Więc warto się szkolić czy nie?

Wszystko zależy od tego na czym nam zależy i czego potrzebujemy. No i oczywiście od tego na co możemy sobie pozwolić. Jeśli nasz zawód wymaga ciągłego dokształcania się to wręcz jest to nieuniknione. Ale doszkalanie się bez względu na zakres jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, komu zależy na swoim wykształceniu, zarobkach czy po prostu na satysfakcji z posiadanej wiedzy.

Szkolenia i kursy można znaleźć niemal wszędzie i prócz budżetu są one łatwo dostępne. Uważamy więc, że czasami naprawdę warto z takiego rodzaju ofert skorzystać.